Jak dbać o kontuzjowanego konia

Każdy, kto troszczy się o konie, w pewnym momencie będzie musiał dbać o konia z raną lub skaleczeniem. Duże cięcia i skaleczenia powinny być widoczne dla weterynarza, a jeśli nie jesteś pewien jego ciężkości, lepiej być bezpiecznym niż żałować. Często zdarza się, że konie pasą się od czasu do czasu i ważne jest, aby zapewnić koniowi potrzebną pierwszą pomoc, niezależnie od tego, czy leczysz go sam, czy czekasz na przybycie weterynarza. Sterylny roztwór soli fizjologicznej najlepiej nadaje się do czyszczenia otwartych, „czystych” skaleczeń lub ran, jeśli nie ma tego dostępnego, węża można użyć do zassania wody z rany (nie bezpośrednio na ranę, jeśli ciśnienie wody pogłębi się wszelkie zanieczyszczenia do rany). Celem jest usunięcie rany z wszelkich bakterii przed nałożeniem opatrunku.

W jaki sposób dbać o konia

Oceń sytuację szybko i dokładnie przed podjęciem jakichkolwiek działań, czy w ranie jest brud? Czy są jakieś nakłucia, rany szarpane lub złamane kości? Czy to blisko stawu? Jeśli rana jest niewielka i nie występują żadne inne problemy, możesz leczyć otarcie lub małe skaleczenie, delikatnie usuń wszelkie zabrudzenia poprzez spłukanie roztworem soli fizjologicznej, zdezynfekuj obszar, a następnie, jeśli to konieczne, ubierz najbardziej odpowiedni bandaż lub opatrunek.

Kodeks Etyki PZJ

Rany kłute są poważniejsze, rozmiar, lokalizacja; głębokość i pochodzenie są czynnikami wpływającymi na dotkliwość. W takich sytuacjach kieruj się zdrowym rozsądkiem; na przykład nakłucia w klatkę piersiową lub brzuch mogą być bardziej dotkliwe niż w mięsiste obszary mięśniowe. Należy natychmiast wezwać weterynarza, jeśli obawiasz się, że koń ma ciężką ranę kłutą lub jeśli w ranie nadal tkwi jakiś gruz. Mniej głębokie, „czyste” rany kłute mogą być przez Ciebie leczone i ubrane. Po usunięciu krwawienia, zwykle za pomocą sterylnej wkładki lub czystej szmatki, ranę należy następnie wypłukać solą fizjologiczną, w zależności od obszaru; najbardziej odpowiedni opatrunek można nakładać za pomocą opatrunku poiltice, aby pomóc w wyciągnięciu ciał obcych.